Cloud Networking Cisco Meraki

29 czerwca 2020

Exanet Meraki Try Our Technology

Cloud Networking Meraki

Cyfrowa transformacja w zakresie rozwiązań sieciowych

Cisco Meraki jest przykładem światowej marki, która poprzez swoją ofertę wpisuje się w model tzw. cyfrowej transformacji, czyli zjawiska polegającego na wyraźnej zmianie sposobu świadczenia usługi lub działania proponowanych rozwiązań ze względu na wykorzystanie potencjału Internetu.

Przykłady innych marek kojarzonych z cyfrową rewolucją to m. in.: Uber w zakresie transportu, Airbnb w zakresie hotelarstwa, Netflix w zakresie mediów, Tesla w zakresie motoryzacji. Cyfrowa transformacja w podanych przykładach niesie ze sobą zmiany dotyczące kosztów usług dla Klientów.

Rozwiązania sieciowe Meraki pozwalają nie tylko na oszczędność czasu na wdrożenie i utrzymanie systemów, ale również i ograniczają nakłady finansowe niezbędne do osiągnięcia bezpieczeństwa sieciowego (TCO).

Monitorowanie środowiska sieciowego z chmury

Dostęp do danych jest bardzo szybki, osiągalny dla administratora w każdym miejscu i niemal na każdym urządzeniu. Efektywność rozwiązań Cisco Meraki bierze się z wyniesienia wszystkich systemów do monitorowania środowiska sieciowego do chmury (w chmurze są konfigurowane, zapisywane, nadzorowane). Warto podkreślić, że ruch użytkowników nie przechodzi przez chmurę (ruch Klienta odbywa się tylko w sieci LAN i WAN, a do chmury idą tylko konfiguracje sieci). Chmura dotyczy tylko i wyłącznie aspektu zarządzania siecią.

Co w sytuacji, gdy dostęp do chmury zostanie utracony? Nie stanie się nic złego. Sieć będzie działać dalej na ustawieniach, które zostały ostatnio zapisane. Przez moment, w którym dostęp do chmury został utracony nie będzie możliwości wprowadzania zmian w konfiguracji, natomiast sieć będzie nadal funkcjonować.

Łatwość instalacji

W momencie zamówienia produktów Cisco Meraki, generowany jest kod zamówienia, który jest wysyłany mailem do Klienta oraz dołączony do paczki z produktem. Zamawiając sprzęt, administrator natychmiast ma możliwość wprowadzenia komponentu do dashboardu i konfigurowania rozwiązania, nadawania polityk. Wysyłka sprzętu może być zrealizowana wprost do oddziału, gdzie sprzęt będzie wykorzystywany – wdrożenie nie wymaga posiadania urządzeń w dziale IT w celu konfiguracji. Moment podpięcia sprzętu do sieci spowoduje pobranie konfiguracji z chmury i system zacznie działać zgodnie z przeznaczeniem. Takie możliwości umożliwiają duże oszczędności czasu i energii.

Stale rozbudowywana funkcjonalność Cisco Meraki

Funkcjonalność Cisco Meraki nie jest w tym momencie określona jako skończona. Ciągle dodawane są nowe użyteczne cechy, które służą ułatwieniu pracy związanej z administracją siecią komputerową i zwiększeniu bezpieczeństwa.

Meraki Cisco Exanet Overview

Kompletna linia produktów i rozwiązań

Początki Meraki kojarzą się głównie z punktami dostępowymi (access point). W tej chwili kompleksową ofertę Cisco Meraki określa się mianem #fullstack. W skład oferty wchodzą m. in. przełączniki (Seria MS), urządzenia bezpieczeństwa (seria MX), kamery IP (seria MV), bramki GSM (seria MG), Systems Manager do zarządzania flotą urządzeń mobilnych (MDM).

Skalowalność rozwiązań

Cisco Meraki sprawdzi się doskonale w firmach posiadających nieduże biura, jak również w ogromnych organizacjach z dużą liczbą oddziałów na całym świecie. Dodawanie urządzeń i nowych sieci zajmuje tylko kilka chwil, a panel zarządzania nie przewiduje limitu liczby dodawanych urządzeń.

Licencjonowanie Cisco Meraki

Każde urządzenie Cisco Meraki ma do siebie przypisaną czasową licencję, niezbędną do realizacji zarządzania. Licencja niesie ze sobą szereg wartości dodanych, do których możemy zaliczyć gwarancję trwającą tak długo, jak trwa licencja. Gdyby zdarzyła się awaria urządzenia, wymiana następuje w formule NBD (next business day) na urządzenie takie same lub na analogiczne z nowej serii. Wsparcie 24/7 jest dostępne poprzez formularz na stronie.

Co ważne, wsparcie dotyczy również konfiguracji – jeśli administrator nie jest do końca pewny lub nie wie jak skonfigurować rozwiązanie, otrzyma pomoc dzięki wykorzystaniu formularza kontaktowego lub kontaktując się telefonicznie z biurem obsługi Cisco, które wspiera Klientów w rozwiązywaniu problemów.

Model licencyjny daje gwarancję najświeższych zabezpieczeń przed atakami w sieci. Użytkownicy są stale chronieni dzięki aktualnej wersji firmware.

Konfiguracja zapasowych urządzeń

Cisco pozwala na konfigurację zapasowych urządzeń, co polega na możliwości wykupienia jednej licencji do dwóch urządzeń (dodatkowe urządzenie jest skonfigurowane jako zapasowe i w momencie awarii podstawowego urządzenia natychmiast przejmuje główną rolę).

Zaawansowana analityka w ramach licencji

Wybrane modele punktów dostępowych WiFi Meraki spełniają również dodatkowe zadania, takie jak usługi analityczne oparte o technologię bluetooth. Access pointy wykorzystują swoje możliwości, by umożliwić użytkownikowi dodatkową korzyść w postaci analizy obecności (szczególnie polecane do sklepów wielkopowierzchniowych, tam, gdzie pojawia się wiele osób ze smartfonami).

Usługa analityczna pozwala obserwować frekwencję oraz poruszanie się po obiekcie klientów posiadających urządzenia działające w technologii bluetooth (w praktyce wszystkie smartfony). Dzięki temu jest możliwość by korzystać z cennych informacji związanych z zagospodarowaniem i wykorzystaniem przestrzeni w danym obiekcie komercyjnym. Tego typu usługi analityczne często są dodatkowo płatne i zdarza się, że firmy zlecają zewnętrznym podmiotom realizację takich badań. W przypadku Cisco Meraki zaawansowana analityka dostępna dzięki stosowaniu punktów dostępowych jest korzyścią dodaną w ramach licencji.

Exanet Meraki analiza obecnosci

Punkty dostępowe Cisco Meraki

Najbardziej popularną grupą produktów Cisco Meraki są punkty dostępowe sieci WiFi. Aktualnie w ofercie znajduje się 16 różnych modeli access pointów, począwszy od niedrogiego modelu MR20 (2 Stream 2-Radio 802.11ac Wave 2), przez popularny w obiektach hotelowych MR30H (2 Stream 4-Radio 802.11ac Wave 2 4 port gigabit switch), odpowiadający większości potrzeb MR33 (2 Stream 4-Radio 802.11ac Wave 2) oraz MR42 (3 Stream 4-Radio 802.11ac Wave 2).

AP MEraki Exanet examples

Access pointy mogą być wyposażone w dodatkowe anteny (literkę “E” w nazwie posiadają urządzenia z zewnętrznymi antenami), które sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach (hale, magazyny wysokiego składowania). Przykłady takich urządzeń to MR42E (3 Stream 4-Radio 802.11ac Wave 2 External antenna ) oraz MR53E (4 Stream 4 Radio 802.11ac Wave 2 Multigigabit External antenna).

Exanet Meraki AP directed coverage

W ofercie Cisco Meraki są dostępne modele przygotowane do obsługi standardu 802.11ax, czyli WiFi6 (modele MR45 oraz MR55).

Exanet Meraki AP WiFi6

W ofercie znajdują się również zewnętrzne punkty dostępowe, które objęte są 12 miesięczną gwarancją. Przykłady access pointów do użytku na zewnątrz to: MR70 (2 Stream 2-Radio 802.11ac Wave 2 Internal omni-antenna), MR74 (2 Stream 4-Radio 802.11ac Wave 2 External antenna support), MR84 (4 Stream 4-Radio 802.11ac Wave 2 Multigigabit External antenna support).

Exanet Meraki outdoor AP

Urządzenia zabezpieczające sieć

Urządzenia zabezpieczające w ofercie Cisco Meraki to seria MX. Do wyboru są produkty dedykowane do pracy zdalnej, do niewielkich oddziałów, do średniej wielkości firm oraz do dużych organizacji.

Urządzenia MX posiadają zaawansowane funkcje zarządzania zagrożeniami (zapora sieciowa w warstwie 7, technologia snort, inteligentna sieć z kilkoma łączami uplink, tryb pracy awaryjnej 4G). Bardzo cenną opcją oferowaną przez wszystkie urządzenia MX jest możliwość ustanawiania połączeń typu site-to-site VPN, co wymaga jedynie kilku kliknięć w Dashboard. Content filtering jest szybki i zapewnia wiele zaawansowanych opcji, można dodawać kategorie blokowanych domen, tworzyć whitelisty, itd.

Urządzenie Z3 lub Z3C (802.11ac Wave 2 Wireless & PoE, FW throughput: 100 Mbps CAT 3 LTE) zaprojektowane zostało do wykorzystania w modelu pracy zdalnej dla max. 5 użytkowników. Jest punktem dostępowym. Wyposażone jest w firewall. Ogromną zaletą jest proste zarządzanie i możliwość łączenia różnych lokalizacji poprzez autoVPN

Exanet Meraki MX Teleworker

Najbardziej popularnymi modelami serii MX są urządzenia MX64/64W (802.11ac Wireless & PoE FW Throughput: 250 Mbps), MX67/67W/68 (802.11ac Wave 2 & PoE FW throughput: 450 Mbps), MX67C/68/68W/68CW (802.11ac Wave 2 & PoE FW throughput: 450 Mbps CAT 6 LTE), zaprojektowane do korzystania jednocześnie przez max. 50 użytkowników.

To co wyróżnia pozytywnie Cisco Meraki na tle konkurencji, to obsługa load balancingu (podwójne wejście WAN + modem) przez wybrane modele.

Exanet Meraki MX small branch

Jeśli chodzi o urządzenia dedykowane do średniej wielkości firm lub oddziałów, oferta Ciso Meraki uwzględnia model MX84 (do 200 użytkowników, FW throughput: 500 Mbps) oraz MX100 (do 500 użytkowników, FW throughput: 750 Mbps).

Exanet Meraki MX Medium

Dla bardzo dużych oddziałów lub kampusów, Cisco Meraki oferuje urządzenia zabezpieczające: MX250 (do 2000 użytkowników, FW throughput: 4 Gbps) oraz MX450 (do 10000 użytkowników, FW throughput: 6 Gbps).

Exanet Meraki MX large

Przełączniki Cisco Meraki

W obszarze przełączników Cisco Meraki oferuje kilkanaście modeli, począwszy od niedrogich 8 portowych urządzeń, po 48 portowe rozbudowane urządzenia z redundantnym zasilaniem oraz portami QSFP. Przełączniki można stackować wirtualnie. Dashboard zapewnia wiele zaawansowanych opcji, m.in. jest możliwość zdefiniowania godzin pracy przełącznika lub wybranych portów (w celu oszczędności zasobów i dostosowania dostępności sieci do harmonogramu organizacji lub polityk bezpieczeństwa).

Modele zaprojektowane do ogólnego zastosowania to MS220-8/120-8 (8G Ports & 2 1 G SFP uplinks, 124 W PoE+, zintegrowany zasilacz, chłodzenie pasywne), MS120 (24, 48G Ports & 4 1 G SFP uplinks, 370W PoE+, Cisco RPS 2300 compatible).

Exanet Meraki MS general

Modele MS210 (24, 48G Ports & 4 1G SFP upliknks 370/740W PoE+, static routing) oraz MS225 (24, 48G Ports & 4 10G SFP+ upliknks 370/740W PoE+, static routing) można fizycznie stackować.

Exanet Meraki MS stackable

Modele MS250 (24, 48G Ports & 4 10G SFP+ upliknks 370/740W PoE+, dynamic routing) oraz MS350 (24, 48G Ports & 4 10G SFP+ upliknks Multigigabit & UPoE (350-24X), dynamic routing) charakteryzują się wysoką wydajnością oraz możliwością stackowania fizycznego.

Exanet Meraki MS stackable performance

Oferta przełączników Cisco Meraki pozwalających na fizyczne stackowanie uwzględnia również modele MS410 (16, 32 1G SFP port models 10 gigabit SFP+ uplinks, dynamic routing) oraz MS425 (16, 32 10G SFP+ port models 40 gigabit QSFP+ uplinks, dynamic routing).

Exanet Meraki MS stackable distribution

Przełączniki Cisco Meraki mają dużo wspólnego z klasycznymi rozwiązaniami Cisco, jeśli chodzi o możliwości. Przełącznik MS390 to nowy, bardzo mocny model, który przypomina klasyczne Cisco (48 x 1/2.5/5 mGig UPoE / PoE+ ports) i pozwala na zainstalowanie lub wymianę modułów w trakcie pracy, fizyczne stackowanie.

Exanet Meraki MS390 nowosc
Exanet Meraki MS390 nowosc back

Cisco Meraki Wireless WAN – seria MG

Bramki komórkowe Meraki to nowa linia produktów, które pozwalają na stworzenie bezprzewodowej sieci WAN. Meraki MG21/MG21E posiada zintegrowany modem CAT6 o prędkości do 300 Mb/s, zasilane jest za pomocą zasilacza DC lub poprzez PoE. 2 porty Ethernet zapewniają możliwość wdrożenia wysokiej dostępności. Urządzenie jest wodoszczelne i pyłoszczelne (norma IP67), posiada slot na kartę Nano SIM. Istnieje możliwość zastosowania zewnętrznych anten. Produkt może być zamontowany na wielu powierzchniach. Bramki komórkowe Meraki mogą być sparowane z dowolnym routerem Meraki, by zapewnić przełączanie awaryjne lub podstawowe łącze do Internetu.

Exanet MG21 Meraki bramka GSM