Główne rodzaje kabli sieciowych oraz ich zastosowanie

4 maja 2022

Exanet server equipment

Okablowanie strukturalne

Okablowanie strukturalne jako składowa sieci komputerowej

Sieć komputerowa składa się z elementów aktywnych oraz pasywnych. Określenie “okablowanie strukturalne” oznacza wszystkie elementy pasywne sieci, czyli takie które nie ingerują w sygnał, a służą jedynie transportowaniu sygnału. Okablowanie strukturalne uwzględnia: okablowanie poziome, okablowanie pionowe, okablowanie między budynkami, punkty rozdzielcze oraz punkty abonenckie.

Podstawowe pojęcia dotyczące okablowania w sieci komputerowej

W życiu zawodowym osób decydujących o wydatkach związanych z IT może zdarzyć się sytuacja, kiedy przedstawiona zostanie potrzeba rozbudowy lub wymiany okablowania związanego z siecią komputerową firmy. Warto wówczas choćby wstępnie orientować się w najczęściej stosowanych rozwiązaniach, szczególnie w kontekście szybkości transferu danych oraz dopuszczalnych odległości.

W niniejszym wpisie postaramy się krótko wyjaśnić, jakie rodzaje kabli wykorzystywane są w budowie sieci komputerowych w firmach, oraz kiedy staramy się stosować dany typ kabla w infrastrukturze IT.

Trzy rodzaje kabli

Zaczniemy od tego, że generalnie wyróżniamy trzy rodzaje kabli wykorzystywanych w sieciach komputerowych w firmach: twisted pair (tzw. skrętka), kabel koncentryczny, światłowód. Każdy z wymienionych rodzajów kabli przesyła dane w postaci elektrycznych sygnałów komunikacyjnych między systemami. Rodzaj kabla, jaki potrzebuje firma, zależy w największej mierze od infrastruktury informatycznej, którą posiada lub będzie posiadała organizacja.

Okablowanie strukturalne

Rodzaje kabli w sieci komputerowej w firmie

Twisted Pair

Skrętka, tak jak sama nazwa wskazuje, zawiera pary miedzianych drutów, które są skręcone na długości kabla. W danej parze jeden z przewodów jest nośnikiem sygnału, a drugi jest uziemieniem. Kabel typu twisted pair jest w stanie chronić sygnały komunikacyjne do odległości około 100 metrów.

Kable typu skrętka są najczęściej wykorzystywane w sieciach komputerowych w firmach (sieci Ethernet).

Skrót RJ-45 funkcjonujący w kontekście skrętki komputerowej oznacza standard dla złącza (interfejs) między okablowaniem klienta a okablowaniem firmy telekomunikacyjnej. Dziś powszechne jest uproszczenie w postaci stosowania nazwy RJ-45 w znaczeniu złącz wykorzystywanych do kabli w sieciach Ethernet.

W tym miejscu zwrócimy również uwagę na pojęcie kabli przyłączeniowych (tzw. patchcord), które służą do podłączenia przełącznika sieciowego z panelem krosowniczym lub gniazdka sieciowego z komputerem. Patchcordy to kable posiadające zaciśnięte końcówki RJ-45 (są gotowe do pracy w momencie zakupu). Patchcordy bywają ekranowane lub nieekranowane, zależnie od potrzeb.

Kabel koncentryczny

Kabel koncentryczny składa się z żyły centralnej umieszczonej w izolatorze. Kabel tego rodzaju przenosi sygnały o wyższych częstotliwościach niż skrętki i są powszechnie stosowane w cyfrowych sieciach telefonicznych i transmisji danych w telekomunikacji.

Włókno szklane

Światłowód jest powszechnie używany do szybkich połączeń internetowych. Kable światłowodowe przesyłają dane za pośrednictwem kanału świetlnego z dwiema częściami: rdzeń oraz płaszcz (włókno). Rdzeń światłowodu umożliwia transmisję fali świetlnej i wykonany jest z materiałów krystalicznych, kwarcu, szkła lub polimerów. Płaszcz światłowodu jest ochroną dla rdzenia i stanowi barierę dla transmitowanej fali świetlnej.

Kabel światłowodowy nie jest podatny na degradację sygnału, ale same kable są delikatne i wymagają dedykowanej wtyczki oraz kart sieciowych.

Rodzaje kabli w sieci komputerowej w firmie

Wykorzystanie światłowodu w sieci komputerowej

W sieciach komputerowych w firmach wykorzystujemy włókno światłowodowe przede wszystkim wtedy, gdy użycie okablowania z komponentem miedzianym nie będzie wystarczające.

Jedną z takich sytuacji jest dystans ponad 100m pomiędzy punktami dystrybucyjnymi lub urządzeniami w sieci.

Często w przypadku wymagań dotyczących wysokich prędkości przesyłu danych oraz tam, gdzie wymagamy dużej przepustowości, włókno szklane będzie zastosowane.

Światłowód nie jest podatny na zakłócenia z okablowania metalowego (zakłócenia elektromagnetyczne), zatem również w miejscach o dużym poziomie takich zakłóceń to rozwiązanie kablowe będzie odpowiednie.

Na rynku dostępne są światłowody jednomodowe oraz wielomodowe, które różnią się między sobą m.in. grubością szklanego rdzenia odpowiedzialnego za parametry transferu informacji.

Spotykane skrętki komputerowe

Szeroki wybór zależnie od potrzeb firmy

W sieci komputerowej w firmie możemy zastosować skrętkę nieekranowaną (U/UTP), ekranowaną folią, która posiada dodatkowe płaszcze z folii (F/UTP i U/FTP) oraz z metalowej siatki (SF/UTP, S/FTP i SF/FTP).

Oznaczenia dotyczące ekranowania nie są trudne do opanowania: U/UTP – skrętka nieekranowana, F/UTP – skrętka foliowana, U/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii, F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii, SF/UTP – skrętka ekranowana folią i siatką, S/FTP – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki.

Cat5e

Cat5e to najtańszy i najłatwiej dostępny typ kabla do transmisji danych w sieci. Dzięki szybkości transmisji danych wynoszącej 1 Gb/s na odległość 100 M jest wykorzystywany głównie do komputerów PC, laptopów i drukarek.

Cat6

Kable do transmisji danych Cat6 to ulepszona wersja Cat5e, z transmisją danych lepszej jakości dzięki grubszym rdzeniom miedzianym. Cat6 zapewnia lepszą przepustowość i mniejszą podatność na zakłócenia. Podobnie jak Cat5e, Cat6 nadal oferuje 1 Gb/s dla 100M, ale jest również zdolny do 10 Gb/s dla maksymalnie 55M. W ostatnich latach Cat6 jest najczęściej wybieraną opcją dla nowych realizacji sieci komputerowych.

Cat6a

Cat6a lub Cat6 Augmented to ulepszona wersja Cat6. Jest znacznie grubszy, cięższy i droższy niż większość innych typów kabli do transmisji danych, co powoduje, że wymaga większej ostrożności podczas instalacji. Cat6a jest w stanie działać z prędkością 10 Gb/s na 100 M, co pozwala na uzyskiwanie wyższych prędkości w porównaniu do niższych kategorii skrętki.

Spotykane skrętki komputerowe

Czy PoE wymaga specjalnego kabla?

Power Over Ethernet (PoE) to funkcja, która umożliwia jednoczesne przesyłanie energii elektrycznej i danych za pomocą kabla Ethernet. Korzyści dla firmy z takiego rozwiązania są znaczne, ponieważ nie będzie potrzebny dodatkowy kabel do zasilania do urządzenia sieciowego (np. punkt dostępowy WiFi).

IEEE 802.3at, typ 1 (802.3af, „PoE”) jest pierwszym uniwersalnym standardem opracowanym przez IEEE. PoE jest w stanie dostarczyć do 15,4W mocy. Standard ten obsługuje skrętki UTP kategorii 3 i nowsze.

Budowa sieci komputerowej

Właściwe przygotowanie okablowania jest nieodzowne dla rzetelnego podejścia do budowy sieci komputerowej oraz realizacji wdrożeń nowych rozwiązań sieciowych dla firmy.

Sieć komputerowa musi być przygotowana prawidłowo i spełniać szereg wymagań związanych z potrzebami informatycznymi firmy. Dzięki właściwemu okablowaniu w sieci komputerowej umożliwiamy bezproblemową realizację pracy urządzeń sieciowych aktywnych (router, switch, kontroler WLC, AP) na odpowiednim poziomie wydajności, jak również serwerów oraz urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio przez użytkowników w organizacji.

Przy okazji decyzji o modernizacji infrastruktury IT lub rozbudowy sieci związanej ze wzrostem organizacji, warto zlecić prace uwzględniające zaprojektowanie rozwiązań oraz dobór urządzeń doświadczonemu partnerowi IT, który kompleksowo zrealizuje wsparcie w zakresie wymaganym przez firmę.

W zakres usług powinno wejść zaprojektowanie sieci, dobór urządzeń indywidualnie do potrzeb firmy, przygotowanie okablowania strukturalnego wraz z pomiarami, konfiguracja i wdrożenie systemu, testy oraz przekazanie dokumentacji powdrożeniowej.

Budowa sieci komputerowej