Nowe cechy Teams dla jakości rozmów oraz spotkań
17 listopada 2021
Użytkownicy doceniają Microsoft Teams
Rozwiązanie Microsoft Teams spotyka się z zainteresowaniem coraz większej liczby firm. Użytkownicy doceniają przede wszystkim możliwość efektywnej komunikacji dzięki usłudze Teams. Wraz z upływem czasu, pojawiają się nowe funkcjonalności, które odpowiadają na potrzeby łatwej komunikacji z innymi użytkownikami, szybkiej wymiany danych i korzystania z dedykowanych aplikacji zwiększających wydajność.
Wraz z rosnącą popularnością wirtualnych spotkań oraz pracy hybrydowej, rośnie istotność zapewnienia wysokiej jakości połączeń dla rozmów oraz wideokonferencji. Zespół inżynierów zaangażowanych w rozwój Teams nieustannie dokłada starań, by ulepszać jakość audio oraz wideo, zapewniając funkcjonalności bazujące na najnowocześniejszych kodekach oraz sztucznej inteligencji.
Zbudowany w chmurze i zaprojektowany dla wydajności
Globalna infrastruktura Teams opiera się na Azure Intelligent Cloud oraz na Intelligent Edge. Platforma Azure umożliwia wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych i bieżącego dostosowywania doświadczeń użytkowników w celu optymalizacji w zakresie jakości dźwięku oraz wideo podczas korzystania z sieci komputerowych o różnej przepustowości, w tym również sieci WiFi i komórkowych.
Inteligentna chmura umożliwia również wgląd w czasie rzeczywistym, zapewniając całościowe zabezpieczenia, ujednolicenie tożsamości, uproszczenie obsługi urządzeń. Wszystko zaprojektowane jest z myślą o najwyższej wydajności usługi Teams.
Ulepszenia jakości obrazu i dźwięku oparte na AI
Satin audio codec
Ze względu na rosnącą liczbę odbywających się spotkań on-line, użytkownicy wymagają wysokiej jakości połączeń nawet wtedy, gdy sieć komputerowa charakteryzuje się słabszymi parametrami przepustowości.
Istnieje kilka częstych przyczyn mających wpływ na ograniczanie przepustowości łącza internetowego, jak na przykład: oglądanie wideo o wysokiej rozdzielczości na platformach streamingowych na wielu komputerach w sieci LAN, uczestniczenie w kilku wideokonferencjach przez różnych użytkowników w sieci firmowej, niskie parametry wybranej usługi dostępu do Internetu, starzejąca się infrastruktura.
Nowy kodek audio o nazwie Satin pozwala zapewnić bardzo dobrą jakość audio już przy transmisji danych na poziomie 7kbps, umożliwiając naturalne brzmienie i czystość głosu nawet podczas korzystania z łącza o niskiej przepustowości.
Redukcja szumów otoczenia
Tłumienie hałasów tła w aplikacji Teams wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie korzystające z głębokich sieci neuronowych do odfiltrowywania hałasów i jednocześnie pozostawiania dźwięków mowy ludzkiej w celu eliminacji zakłóceń powodowanych przez hałas generowany przez np. szczekające psy w oddali, głośne silniki pojazdów, pracujące elektronarzędzia, itp.
W odróżnieniu od tradycyjnych algorytmów redukcji szumów, które limitują przede wszystkim stale występujące w danym otoczeniu dźwięki (np. szum wentylatora), tłumienie hałasów w aplikacji Teams potrafi odróżnić mowę od niepotrzebnego dźwięku i ograniczyć transmisję wielu niepożądanych hałasów w trakcie rozmowy audio (np. odgłos klawiatury).
Opisywana w tym miejscu funkcjonalność dostępna jest dla klientów pracujących na systemie Windows oraz Mac.
Tryb muzyczny Hi-Fi
Teams był od początku przygotowywany jako platforma do prowadzenia rozmów. Dzięki nowej funkcjonalności o nazwie High-Fidelity Music Mode, Teams zapewnia wysoką wierność dźwięku również w przypadku zastosowań związanych z muzyką.
Optymalizacja wideo i współdzielenia ekranu
Teams w pełni wspiera tryb full HD (1080p), a dzięki optymalizacji wideo wykorzystującej AI, realizowane jest na bieżąco dostosowywanie do warunków sieci komputerowej oraz ograniczeń transferu danych, w celu zapewnienia płynnego, spójnego wrażenia wizualnego, nawet przy utracie pakietów danych. W celu zapewnienia dodatkowej kontroli, administrator IT może dostosować wydajność wideo za pomocą regulacji limitów szybkości transmisji danych.
Optymalizacja udostępniania ekranu w Teams dotyczy udostępnianej zawartości na podstawie takich cech, jak np. małe czcionki lub wideo, dzięki czemu odbiorcy nie przegapią ważnych szczegółów. Wszystko po to, by uczestnik spotkania mógł skupić się na spotkaniu zamiast ręcznie dostosowywać ustawienia zawartości ekranu.
Dostosowania w czasie rzeczywistym dla jakości rozmów i spotkań
Alerty dla użytkowników w czasie rzeczywistym
Nawet niezawodne sieci nie są w stanie kompensować problemów generowanych na poziomie użytkownika, które mogą prowadzić do osłabienia satysfakcji związanej z prowadzeniem rozmów i spotkań. Aplikacja Teams jest w stanie przekazywać użytkownikom alerty oraz zalecenia w czasie rzeczywistym, tak, by zminimalizować zakłócenia.
Przykładem sytuacji, w której pomocna będzie opisywana tutaj funkcjonalność, jest wyłączanie mikrofonu użytkownikom dołączającym do rozpoczętej już telekonferencji. Użytkownicy dołączający do spotkania otrzymują również powiadomienie, w sytuacji gdy zdarzy się, że posiadają wyciszone głośniki lub słuchawki. Jeśli w trakcie spotkania użytkownik z wyciszonym mikrofonem zacznie mówić, otrzyma powiadomienie o tym, że mikrofon jest wyciszony.
Bezproblemowy transfer między komputerem i urządzeniami mobilnymi
Aplikacja Teams pozwala na odbieranie i nawiązywanie połączeń na kilku różnych urządzeniach. W sytuacji, gdy w trakcie rozmowy użytkownik będzie chciał zmienić lokalizację lub urządzenie, nowa funkcja transferu urządzeń końcowych pozwala na płynne przenoszenie połączeń między różnymi urządzeniami (np. z laptopa na smartfon lub odwrotnie) bez przerw w obsłudze lub jakości połączenia.
Decydując się na przeniesienie na inne urządzenie, użytkownik uzyskuje dwie opcje: “przenieś na to urządzenie” lub “pozostań na obu urządzeniach”.
Zabezpieczenie “oddzwoń”
Teams wykrywa występowanie problemu z dźwiękiem lub urządzeniem użytkownika, oferując opcję “oddzwoń do mnie” w celu kontynuowania spotkania przez telefon (dobra możliwość zamiast poświęcać czas na rozwiązywanie problemu technicznego, blokując innym użytkownikom spotkanie).
Przełączanie z Wi-Fi na sieć komórkową
W przypadku nagłego pogorszenia się przepustowości sieci Wi-Fi, Teams może automatycznie przełączać się na mobilną sieć danych, zachowując udostępnianie wideo oraz ekranu. Dzięki temu uczestnicy mogą kontynuować spotkanie bez zakłóceń.
Narzędzia administracyjne do optymalizacji i zarządzania
Teams zapewnia automatyczną optymalizację w zakresie audio i wideo w celu odciążenia użytkowników prowadzących spotkania lub rozmowy. Administratorzy mają dodatkowo dostęp do narzędzi zarządzania połączeniami i spotkaniami z poziomu tenanta Microsoft dla całej organizacji. Dla administratora dostępne są m. in. narzędzia: Call Quality Dashboard, Call Analitics, Real-Time Analitics.