Nowe funkcje w Microsoft Teams

13 października 2020

Exanet Microsoft Teams

Zwiększenie wydajności Teams

Wsparcie offline dla desktop

Dla wielu użytkowników na świecie, w zależności od jakości używanego łącza internetowego, częstym utrudnieniem w korzystaniu z aplikacji do komunikacji są pojawiające się problemy z dostępem do Internetu. Począwszy od marca 2020 uruchomiona została możliwość, by korzystać z Microsoft Teams za pomocą klienta desktop w systemach operacyjnych Windows oraz macOS, przy warunkach ograniczonej przepustowości łącza lub z pojawiającymi się przerwami w dostępie do Internetu.

Uzyskanie takiej funkcjonalności jest możliwe dzięki zmianom polegającym na buforowaniu danych i kodu oraz optymalizacji w zakresie przesyłanych zapytań sieciowych, co pozwala również na skrócenie czasu uruchamiania aplikacji.

Aktualnie trwają prace nad dodaniem możliwości tworzenia wiadomości na czacie nawet w czasie braku dostępu do Internetu. Wiadomości takie będą automatycznie dostarczone do odbiorców w momencie wznowienia połączenia.

Poprawa czasu uruchomienia klienta desktop

Najbliższe plany związane z wersją desktop zakładają wydanie kilku aktualizacji, które poprawią czas niezbędny na uruchomienie się Teams w środowisku Windows oraz macOS. Będzie to możliwe dzięki odłożeniu mniej istotnych operacji na czas po uruchomieniu aplikacji oraz optymalizacji przepływów dostarczanego kodu.

Wdrożona będzie również optymalizacja części usługowej rozwiązania, np. migracja infrastruktury do Azure Front Door. Testy wykazują, że proponowane zmiany przyspieszą ładowanie się aplikacji o 30%.

Optymalizacja renderowania wideo

Transmisja wideo staje się nieodzownym składnikiem komunikacji dla większości użytkowników Teams. Trzeba pamiętać, że wysoka rozdzielczość przesyłanego wideo zauważalnie podnosi obciążenie zużycia zasobów CPU oraz GPU.

Zespół odpowiedzialny za rozwój Teams uwzględnił w swoich planach działania związane z dostosowaniem zużywanej podczas wideokonferencji mocy obliczeniowej komputerów. Wśród wdrażanych zmian znajdzie się m.in. redukcja animacji oraz łączenie warstw. Modyfikacje będą również dotyczyły renderowania wideo, nakładki UI na obraz wideo oraz wykorzystywanych sterowników sprzętowych. Nowe funkcjonalności dotyczące klienta desktop dla Windows oraz macOS są na bieżąco wydawane.

Optymalizacja zużycia baterii w iOS

Nowe aktualizacje pozwalają na znaczną optymalizację zużycia baterii w iOS. Spora część procesów, które dotychczas były realizowane w tle, przerzucona została do chmury. Oprócz tego, częstotliwość synchronizacji wybranych informacji została zmniejszona. Testy wykazały, że zaproponowane usprawnienia przynoszą zmianę w postaci około 40% poprawy w zakresie zużycia baterii. Zalecane jest używanie najnowszej wersji Teams app dla iOS.

Optymalizacja niskiej przepustowości dla Android

W ostatnim czasie trwały prace związane z optymalizacją aplikacji Teams na Android w zakresie korzystania z sieci o niskiej przepustowości. Udało się uzyskać zmniejszenie opóźnienia synchronizacji wiadomości z jednoczesnym zwiększeniem niezawodności ich dostarczania dzięki usprawnieniom synchronizacji czatu w tle oraz zmianie wzorców dostępu do bazy danych.

Ulepszona została również ocena jakości dostępnego połączenia internetowego, od której zależne są m.in. stosowane rozwiązania dotyczące przesyłania plików (np. niezawodność transferu vs szybkość), zależnie od parametrów dostępnego łącza.

Nowe funkcjonalności dotyczące spotkań na Teams

Widok do 49 uczestników

Large Gallery pozwala na widok do 49 użytkowników uczestniczących w spotkaniu na jednym ekranie (7×7). W celu korzystania z nowej funkcjonalności należy włączyć opcję multi-window.

Teams 49 participants

Tryb razem

Together mode wykorzystuje technologię segmentacji AI podczas spotkań z większą liczbą użytkowników w celu umieszczenia uczestników na wspólnym tle. Efekt wizualny pozwala pojedynczym osobom pracującym zdalnie na zwiększenie poczucia uczestniczenia w danym wydarzeniu. Tryb razem będzie dostępny już wkrótce dla użytkowników Teams.

Together mode on Teams

Łatwiejsza konfiguracja przed dołączeniem do spotkania

Modyfikacje w ostatnim czasie dotyczą również dostępnych ustawień urządzeń, audio oraz wideo przed dołączeniem do spotkania na Teams.

Bezpieczne przekierowanie rozmów

Safe Transfer pozwala na przekierowanie rozmów pomiędzy Teams oraz Skype for Business. Jeśli odbiorca nie może odebrać rozmowy, będzie miał możliwość oddzwonienia. Korzystanie z funkcji bezpiecznego przekierowania rozmów dostępne jest dla użytkowników Teams. Przekierowanie możliwe jest na użytkownika Teams lub Skype for Business należącego do tego samego tenanta lub związku tenantów.

Microsoft Whiteboard

Nowością w Microsoft Whiteboard jest możliwość dodawania notatek w formie “kartek samoprzylepnych” oraz obiektów tekstowych, w celu ułatwienia tworzenia wspólnych treści podczas pracy zespołowej na odległość. Dostępne jest łatwe przemieszczanie oraz zmiana kolejności utworzonych notatek na tablicy.

Funkcjonalności, które dotychczas były dostępne na Windows 10 oraz iOS, są teraz również dostępne dla wersji webowej Teams.

Whiteboard sticky notes Teams

Nowości dotyczące urządzeń

Nowe funkcje w telefonach Microsoft Teams

Dzięki ostatniej aktualizacji pojawiły się nowe funkcjonalności dostępne w telefonach Microsoft Teams.

  •  Zmiany w wyglądzie ekranu startowego. Nowy widok zapewnia aktualne informacje dotyczące rozmów oraz spotkań, przypomnienia dotyczące planowanych wydarzeń oraz szybki dostęp do odpowiedzi na nieodebrane połączenia oraz do poczty głosowej.
  •  Możliwość dostosowywania szybkiego dostępu do dodatkowych aplikacji. Dodatkowe appki mogą być wyświetlane w kolejności zdefiniowanej przez użytkownika w zależności od potrzeb.
  •  Automatyczne akceptowanie przychodzących połączeń głosowych lub spotkań. Dostępna jest możliwość, by urządzenia Teams akceptowały przychodzące połączenia lub powiadomienia o spotkaniach bez konieczności angażowania użytkownika.
  •  Dedykowany przycisk Teams. Nowe urządzenia będą miały dedykowany przycisk Teams do szybkiego uruchamiania aplikacji Teams na ekranie startowym telefonu.

Lenovo ThinkSmart Hub

Lenovo właśnie wprowadza ulepszony ThinkSmart Hub do pomieszczeń konferencyjnych, który jest najlepszym w swojej klasie profesjonalnym rozwiązaniem do korzystania z Teams dla wymagających użytkowników. ThinkSmart Hub charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem oraz lepszymi właściwościami audio, jednocześnie zapewniając wyższy poziom ergonomii.

Lenovo for Teams

Poly G-Series Microsoft Teams Rooms otrzymało certyfikację

Już dostępne rozwiązanie Poly G-Series dla Microsoft Teams zapewnia nie tylko najwyższą jakość Poly audio oraz wideo, ale również znacznie uproszczoną obsługę. Poly G-Series wykorzystuje technologię Meeting AI w celu automatycznego kadrowania obrazu oraz technologię blokującą dźwięki otoczenia. Zestaw nadaje się do każdej wielkości pomieszczeń konferencyjnych.

Poly G-Series for Teams

Nowe urządzenie konferencyjne Yealink dla Teams

Zestaw MVC400 od Yealink uwzględnia: Yealink UVC40 USB Video Bar, Yealink MCore Mini-PC, MTouch II Touch Panel. Urządzenie wideo UVC40 All-in-one zapewnia obsługę dźwięku i obrazu, wykorzystując wbudowaną kamerę z technologią AI (automatyczne kadrowanie obrazu, wykrywanie osoby mówiącej z grupy uczestników). Szerokokątny obiektyw 133°, posiadający rozdzielczość 20MP, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów jakości obrazu podczas wideokonferencji. Co ciekawe, obiektyw posiada przesłonę, która zamyka się automatycznie dzięki funkcji wykrywania obecności użytkowników.

Zestaw Yealink dedykowany jest do małych oraz średnich pomieszczeń konferencyjnych. Wdrożenie rozwiązania jest bardzo szybkie, do zasilania oraz transmisji danych wykorzystywany jest tylko jeden kabel CAT5e. Wdrożenie sprowadza się do podłączenia MTouch II oraz UVC40 do urządzenia MCore mini-PC.

Yealink for Teams

Nowości od Crestron

Crestron Flex M-Series pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału salki konferencyjnej w trakcie komunikacji na Teams. Rozwiązanie zawiera w sobie wszystko to, co niezbędne jest do efektywnej pracy na odległość. Wbudowany mikrofon oraz głośniki pozwalają na uzyskanie naturalnego dźwięku w każdym miejscu pomieszczenia. Rozwiązanie jest szczególnie polecane dla użytkowników lub zespołów, które preferują, by źródło dźwięku znajdowało się w centralnym miejscu sali konferencyjnej (np. biurko) zamiast na ścianie (np. ekran), dla zwiększenia komfortu.

Crestron UC-MM30-TA zapewnia prostą obsługę za pomocą ekranu dotykowego, który zaprojektowany jest z myślą o ergonomii. Właściwości audio pozwalają na bardzo duży komfort podczas telekonferencji, zgodnie z zapewnieniami producenta, głos uczestników konferencji na Teams będzie równie dobrze słyszalny, jak użytkowników znajdujących się w sali konferencyjnej. Kilka dostępnych opcji dotyczących ustawień kamery pozwala na szybkie dostosowanie urządzenia do warunków danego pomieszczenia.

Crestron for Teams

Walkie Talkie Android

Walkie Talkie to rozwiązanie push-to-talk, które pozwala na bezpieczną i natychmiastową komunikację głosową z wykorzystaniem chmury Microsoft. Dzięki Walkie Talkie możemy w szybki sposób nadać urządzeniu typu smartfon lub tablet właściwości krótkofalówki, co może być cenne w zastosowaniach wymagających precyzyjnej komunikacji głosowej na odległość.

Rozwiązanie pozwala uzyskać pożądany efekt bez konieczności zakupu dodatkowych urządzeń. Komunikacja radiowa odbywa się za pomocą technologii, która minimalizuje ryzyko interferencji oraz gwarantuje prywatność. Co ważne, uzyskujemy brak ograniczeń jeśli chodzi o dystans.

Walkie Talkie in Teams